top of page
Zápis do 1. tříd
pro školní rok 2019/2020
Zápis do 1. tříd
pro školní rok 2019/2020
PROJEKT - MÁJOVKA DO SVĚTA
2023-1-CZ01-KA122-SCH-000141779
Grant v programu Erasmus+, Výzva 2023, KA1 - Krátkodobé projekty mobilit ve školním vzdělávání, KA122-SCH
Výše grantu - 7 030,00 EUR
Termín plnění projektu 1. 9. 2023 - 31. 8. 2024
CÍLE PROJEKTU
-
POSÍLENÍ JAZYKOVÝCH KOMPETENCÍ PEDAGOGICKÝCH PRACOVNÍKŮ
AKTIVITY PROJEKTU
-
absolvování kurzů a odborných školení v anglickém a německém jazyce na Maltě a v Rakousku
POPIS REALIZOVANÝCH AKTIVIT
-
Mobilita pedagogických pracovníků obsahovala účast na jazykových kurzech.
-
Dva kurzy proběhly v anglickém jazyce a byly zaměřeny na posílená jazykových a metodických kompetencí pedagogů (jedna vyučující jazyků a jedna vyučující přírodovědných předmětů). Tyto kurzy byly realizovány na Maltě (St. Julians, Executive Training Institute). Tyto mobility byly obsahově zaměřeny na techniky, aktivity a praktické ukázky ve výuce (Teaching Methodology for Primary level teaching).
-
Jedna mobilita byla určena na posílení jazykových a metodických kompetencí pro vyučující německého jazyka. Realizace proběhla v Rakousu (Vídeň, Actilingua). Zaměření této mobility bylo na metodologii a aplikace.
Executive Training Institute, St. Julian, MALTA
5. - 9. 2. 2024
-
NÁZEV KURZU: CLIL - Practical Methodology for Teachers working with CLIL
Kurz, který absolvovala paní učitelka Mgr. Pavla Tiewsoh v únoru roku 2024 na Maltě byl zaměřen na metodu CLIL, která je v tuto chvíli velkým trendem v propojování výuky cizího jazyka napříč jinými předměty. Jelikož byl kurz veden zkušenou lektorkou a rodilou mluvčí, došlo k upevnění gramatických pravidel a konverzačních témat, které se vztahují nejen k samotné realizaci vyučovací hodiny, ale úzce souvisí také s celkovou přípravou a plánováním. Zcela nová slovní zásoba v oblasti pedagogiky a didaktiky tak přinesla hlavní posílení jazykových kompetencí. Jelikož bylo jedním z cílů projektu posílení aktivního používání cizího jazyka s důrazem na pozdější vlastní aplikaci do samotné výuky, absolvovaný kurz splnil svá očekávání. Kromě metodologie CLIL byl kurz doplněn o funkční scénáře pro realizaci nového pojetí projektové výuky a zároveň přinesl řadu inspirací pro další uplatnění získaných dovedností v učitelské praxi.
ActiLingua, Vídeň, RAKOUSKO
1. - 5. 7. 2024
-
NÁZEV KURZU: German Teachers´ Course
První červencový týden absolvovala v rámci projektu Erasmus+ paní učitelka Mgr. Jana Vitulová, DiS. Tento kurz se konal ve Vídni a byl zaměřen na posílení jazykových kompetencí v německém jazyce. Škola, ve které kurz probíhal se nazývá Actilingua Acadeny German Language School a spolu s naší paní učitelkou se samotného kurzu zúčastnili také další pedagogičtí pracovníci z dalších zemí. Kurz obsahoval celkem 20 lekcí, byl veden rodilým mluvčím z Rakouska. Samotné zaměření kurzu cílilo na vybrané učební strategie a metody. Vlastní teorie byla samozřejmě doplněna praktickými metodami. Účastníci se také seznámili s dostupnou literaturou určenou pro výuku německého jazyka a zařazovali je do příslušných kategorií A1 - B2. Součástí posledního dne kurzu byla praxe přímo v ulicích Vídně.
Dle slov paní učitelky jí týden s projektem Erasmus+ přinesl nejen požadovaný certifikát o absolvování kurzu, ale také nové přátele z cizích zemí. Paní učitelka přijela z projektu velice nadšená a podobnou stáž doporučuje také všem ostatním kolegům a to nejen z důvodu zdokonalení cizího jazyka, ale také kvůli navázáním nových kontaktů s kolegy v zahraničí i z důvodu získání nových zkušeností pro vlastní práci učitele.
Executive Training Institute, St. Julian, MALTA
7. - 14. 7. 2024
-
NÁZEV KURZU: Fluency and English Language Development
Druhý kurz pod hlavičkou ETI - Executive Training Institute ve městečku St. Julian na Maltě absolvovala paní učitelka Mgr. Hana Podstavková v druhém červencovém týdnu. Ačkoliv paní učitelka není vyučující cizího jazyka, realizací zahraniční mobility v rámci projektu Erasmus+ tak splnila dílčí cíl našeho velkého projektu. Cílem projektu totiž nebylo pouze zlepšit jazykové kompetence u vyučujících cizích jazyků, ale také podpořit aktivní využívání cizího jazyka u vyučujících přírodovědných předmětů. Kurz na Maltě tak paní učitelce přinesl zcela nový pohled na využívání cizojazyčných zdrojů ve výuce, rozšířil dosavadní slovní zásobu, ale v nemalé míře přinesl také sdílení zkušeností mezi výukou v naší zemi a ostatních členských zemích Evropské unie.
ERASMUS + Jobshadowing
Ve školním roce 2023/2024 se naše základní škola připojila také do další z aktivit pod hlavičkou projektu Erasmus+, kdy jsme se stali HOSTITELSKOU ŠKOLOU pro tzv. jobshadowing ve výuce.
Jobshadowing (který bychom mohli do českého jazyka přeložit jako "stínování při práci") zahrnuje návštěvu pedagogických pracovníků na zahraniční škole s cílem sdílení zkušeností mezi učiteli z různých zemí. V tomto roce tak na naši školu zavítaly celkem 2 týmy učitelů a spolu s námi si tak užily zajímavý a inspirativní program. Jako první jsme přivítali vyučující z Portugalska, druhá skupina učitelů k nám zavítala ze základní školy ze Španělska.
Cílem projektu jobshadowingu bylo nejen sdílení zkušeností mezi učiteli, ale také realizace vlastních vyučovacích hodin vyučujícími ze zahraničí pro naše žáky - 6. - 9. třídy. Zvláštní částí programu pak bylo setkání s naší speciální pedagožkou Mgr. Mazurkovou, která oba zahraniční týmy provedla problematikou péče o děti se speciálními vzdělávacími potřebami (tzv. kids with special needs). Během obou zahraničních návštěv byl zrealizován odborný workshop, který vedli vyučující ze zahraničí.
Do vlastního programu byli aktivně zapojeni také žáci druhého stupně, kteří byli během obou těchto návštěv průvodci našich hostů. Každá z návštěv také zahrnovala společný výlet, přičemž první skupině jsme ukázali krásný Rožnov pod Radhoštěm a s druhou skupinou jsme zavítali do nedalekého Štramberka. Těchto netypických cizojazyčných výletů se vždy účastnili žáci 4. ročníků naší školy.
JOBSHADOWING - PORTUGALSKO
28. 2. - 1. 3. 2024
-
ŠKOLA: Colégio de Sao Miguel
-
Fátima (Portugalsko)
-
https://www.csmiguel.pt/web/
První jobsahowing byl realizován 4 vyučujícími ze základní a střední školy z městečka Fátima v Portugalsku. Vyučující z Portugalska si pro naše žáky vyšších ročníků připravili vlastní vyučovací hodiny se zaměřením na zeměpis, historii a umění. Jelikož se zahraniční návštěva zúčastnila jobshadowingu během našeho dne otevřených dveří, portugalští vyučující tak mohli vidět nejen naše aktivity během dopoledního programu ve výuce, ale zažili spolu s námi také odpolední program pro zájemce o studium na naší základní škole.
JOBSHADOWING - ŠPANĚLSKO
29. 4. - 3. 5. 2024
-
ŠKOLA:
-
Granada (Španělsko)
Španělský jobshadowing byl zaměřen více na výuku na I. stupni ZŠ, proto náslechové (stínované) hodiny zažili především naši mladší žáci a kolegové z nižšího stupně. Tři velice aktivní a příjemní učitelé nás provedli španělským vzdělávacím systémem, velkým tématem byla nejen inkluze a s ní spojená témata, ale také výuka digitálních kompetencí a nové trendy ve výuce informatiky. Také tento týden s jobshadowingem byl doprovázen speciálním programem, jelikož byl na naší škole v tomto týdnu realizován den tance a především v tuto dobu vrcholily přípravy na naší výroční akademii k 60. výročí od založení školy.
eTwinning
Od roku 2022 se naše škola aktivně zapojuje také do projektů tzv. eTwinningu, který má za cíl propojit výuku mezi zeměmi Evropské unie. Smyslem tohoto projektu je vytvořit spolupracující skupinu minimálně 2 zahraničních škol, kteří společně pracují na konkrétním projektu.
Naše škola již za tyto dva školní roky zrealizovala několik eTwinningových aktivit a zároveň se zapojila do dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků naší školy i pedagogů dalších škol.
Velkou aktivitou byl projekt studentky Karolíny Mrůzkové z Ostravské univerzity, která na naší škole v rámci své diplomové práce vytvořila velký eTwinngový projekt se zaměřením na zdravou výživu a zdravý životní styl. Diplomová práce byla na naší základní škole realizována díky statutu školy "Fakultní škola Ostravské univerzity". Školy, které se tohoto projektu zúčastnily, byly z Řecka a Portugalska.
ERASMUS +
bottom of page